Przejdź do treści
Home » News » Spółka z o.o. – wady i zalety.

Spółka z o.o. – wady i zalety.

Analizowanie właściwej dla Siebie formy prowadzenia działalności gospodarczej, to kluczowe w pierwszym etapie planowania własnego biznesu. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla większości projektów inwestycyjnych lub też małych firm jest właśnie forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która niewątpliwie wiąże się z wieloma korzyściami. W ostatnich latach przedsiębiorcy często decydują się na spółkę z o.o. zamiast Jednoosobowej Działalności Gospodarczej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat, zanim podejmiesz właściwą decyzję.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – rejestracja podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Rejestrację spółki należy rozpocząć od uzgodnienia ilości i wartości udziałów oraz formy współpracy miedzy wspólnikami. Po ustaleniu należy przenieść te kwestie na umowę spółki, która będzie fundamentem spółki a w której znajdziemy wszystkie podstawowe informacje na temat formy działalności, zakresu podanym w numerach PKD oraz dane o wspólnikach czy też zarządzie kierującym podmiotem odpowiadającym przed wspólnikami. Wszystkie formalności związane z opracowaniem umowy spółki oraz jej załącznikami tj. oświadczenia zarządu, wspólników, wnioski należy zlecić takim firmom jak nasza kancelaria z uwagi na poziom skomplikowania dokumentacji rejestracyjnej.

Po przesłaniu umowy i wszystkich wymaganych załączników należy uzyskać wpis do KRS, zarejestrować się jako płatnik VAT, zapłacić podatek PCC i złożyć deklarację do urzędu skarbowego. Na wszystko są określone terminy, których należy się trzymać. W międzyczasie dobrze byłoby jeszcze założyć rachunek bankowy na dane spółki.

Obecnie proces rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zależności do wybranego trybu rejestracji (system S24 albo poprzez notariusza) może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Na czas oczekiwania wpływa też liczba wniosków, które mają aktualnie do przeprocesowania sądy oraz urzędy.

Jakie są zalety wybrania właśnie tej formy prowadzenia działalności> Niewątpliwie wysokość minimalnego kapitału zakładowego, określonego ustawowo na kwotę 5 000 zł, która stanowi podstawę spółki i musi być wpłacona przez wspólników do kasy spółki lub na rachunek bankowy.

Pełna Księgowość – zaleta czy wada?

Najważniejsza różnica między Jednoosobową działalnością gospodarczą a sp. z o.o. to konieczność prowadzenia pełnej księgowości dla spółki. Prowadzenie pełnych ksiąg handlowych wymaga wiedzy, skrupulatności i ciągłego dokształcania się oraz wiąże się z kosztami za obsługę takiego podmiotu, który w obecnych czasach rynkowych zaczyna się od 400 zł / miesiąc. Dla początkującego przedsiębiorcy może się to okazać dużą kwotą, ale jest to koszt dzięki któremu właściciele podmiotu i zarząd mogą spać spokojnie a dokładność i staranność w sporządzaniu dokumentacji to dziś niewątpliwie klucz do właściwego działania w biznesie.

Podwójne opodatkowanie – co to oznacza?

Jako wadę spółki z o.o. można uznać podwójne opodatkowanie. Żeby wypłacić zarobione pieniądze, należy najpierw opłacić podatek CIT w wysokości 9%, a później od podziału zysku – kolejne 19%.

Warto pamiętać o preferencyjnej stawce CIT – 9%. Obowiązuje ona nowych i małych podatników. Nowi podatnicy to ci, dla których będzie to pierwszy rok podatkowy. Natomiast małymi podatnikami nazywa się spółki, które nie przekroczyły rocznego przychodu 5 248 000 zł.

Odpowiedzialność – kluczowe bezpieczeństwo wspólników.

Jedną z największych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za jej zobowiązania. Wspólnicy odpowiadają jedynie wniesionym wkładem, a nie majątkiem osobistym. Zupełnie inaczej niż w przypadku np. JDG. Tam przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność, całym swoim majątkiem prywatnym (w przypadku postepowania egzekucyjnego licytowany jest nie tylko majątek firmy ale także osobisty właściciela firmy JDG) – dlatego w dobie kryzysu panującego od roku 2020, tyle osób ogłoszą upadłość często wpadając w długi właśnie przez upadek jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego zanim zaczniesz działać, przeanalizuj właściwą formę Twojego biznesu. Bezpieczeństwo to podstawa.

Jeżeli przeczytałeś/aś opracowany tekst i chcesz porozmawiać z nami o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zapraszamy do kontaktu!

Napisz do nas wiadomość!

e-mail: kancelaria@sixlegal.pl